FRIDAY 28 SEPTEMBER 2012
10:30AM CEREMONY
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Faculty of ARTS AND DESIGN
DIPLOMA OF COMMUNICATION
Gracia Eugenia Albino, Irma Dian Awoitauw, Le Yang, Duo Zhang, Jingchao Zhou
DIPLOMA OF INTERNATIONAL STUDIES
Hayoung Joe
BACHELOR OF ADVERTISING AND MARKETING COMMUNICATION
Emily Jane Agius, Nala Annous, Duoer Chen, Xiaotong Cheng, Jude Kevin De Fransz, Wenbin Du, Kimberlee Garcia, Jia Kai Hu, Dean Kominek, Koo Wai Lee, Ying Li, Yuzhao Li, Xiao Qian Ma, Jessica Ngu, Nguyen Thi Van, Jessica Emily Norton, Eliza Jane Pettit, Jadon Radcliffe, Kamaljit Rana, Putri Annisa Yanuarini Riyadi, Jingxue Shao, Yue Song, Zi Jiao Yao, Tao Yu, Heng Zang, Ming Zhao, Zheng Yi Zhu
BACHELOR OF ARTS
Asanthi Kumari Athugalage, Matthew Barlow, Shi Chao Chen, John Chol Deng Chol, Yu Ge, Jerusha Laleh Hackworth, Natasha Rabiya Hashmi, Jessica Haslam, Genevieve Toni Hassett, Daniel Ross Holloway, Andrew John Marich, Lauren Parkinson, Nicola Robinson, Alexander Louis Smith, Andrew James-Scott Smith, Hannah Rose Stone, Megan Pamela Taylor, Alexander Charles Underwood, Carrie Elizabeth Westphal, Elise F White
BACHELOR OF ARTS IN ARCHITECTURE
Sulaiman Akbari, Jovica Bozic, Samuel Davidson, Hai Tao Gu, Nazrul Islam, Sarah Sushmitha Katru, Waheedullah Khojah, Timothy Malcolm Kneebone, Shane Anthony Michael, Pavel Nikoloski, Yoon Kyung Oh, Simon Perry, Daniella Pitsilos, Samuel Scerri, Tristan Adam Michael Schmidt, Katrina Alice Scougall, Savas Stavridis, Stojan Stekovic, Jia Liang Zhang
BACHELOR OF ARTS IN INTERNATIONAL STUDIES
Ching Yi Chuang, Bernard Paul Conroy, Amy Sarah Corcoran, Alexandre Oyvind Grieve, Lourenthcia Seba Stevany Indey, Lisa Jane Oliver, Huseyin Kemal Ozgor, Scott Douglas Petryczkowycz, Cassandra Rose Walker
BACHELOR OF ARTS IN LANDSCAPE
Toby Harcourt Mildren, Russell Thomas Mowbray, Jared Phillips
BACHELOR OF COMMUNICATION
Martin Joseph Jagodzki, Jombupinol Methanayanonda
BACHELOR OF COMMUNICATION AND MEDIA STUDIES
Amy Christina Williams
BACHELOR OF CULTURAL HERITAGE
Julio Eduardo Aviles, Kelly Anne Gray Plunkett
BACHELOR OF CULTURAL HERITAGE CONSERVATION
Celia Elizabeth Cramer, Courtney Crane, Hayley Janice Munro, Michelle Amanda Newton-Edwards, Wendy Richards, Kerry Ann Yates
BACHELOR OF GRAPHIC DESIGN
Luke Chiswell, Nathan Owen Heagney, Joshua Wren, Kristal Tsz Yee Yeung, Han Zhao, Vladimir Zokic
BACHELOR OF INDUSTRIAL DESIGN
Luke Kendall Adams, Harriet Mary McArthur, Petar Donchev Milenov, Jolyon David Saunders, Yangkyi Tenzin
BACHELOR OF INTERIOR ARCHITECTURE
Palovenia Mygal
BACHELOR OF INTERIOR DESIGN
Lauren Madison Calvert
BACHELOR OF JOURNALISM
Kloe Louise Croker, Thomas McCoy
BACHELOR OF LANDSCAPE ARCHITECTURE
Luke Priddle
BACHELOR OF MEDIA ARTS AND PRODUCTION
Alasdair Bednall, Anthony Curry, Thanh Huynh, Christian Thomas Leed, Jordie Vance McKay, William John Shepherd, Pedro Andres Sotomayor
BACHELOR OF PUBLIC RELATIONS
Yung Fong Au, Courtney Lea Brown, Chong Hung Cheung, Man Yi Chong, Sau Yi Chong, Cheuk Yu Chung, Nathan David Hobbs, Siu Fung Kwong, Kwun Leung Lai, Kwan Kit Law, Man Chun Law, Oi Lam Lee, Ga Lam Lo, Carla Papas, Joanne Man Ting Shum, Alecia Jennifer Slocombe, Jason James Stanton, Sze Man Shadow Tsang, Rebecca Katharine Wickham, Kit Yan Wong, Ka Yan Yeung, Zeshi Zhang
BACHELOR OF WRITING
Angus Dawson, Kathryn Pasfield
BACHELOR OF COMMUNICATION (HONOURS)
Kaylia Justine Dunstan (First Class Honours)
DIPLOMA IN LANGUAGES & BACHELOR OF ARTS
Jack James Morrison
BACHELOR OF ARTS & BACHELOR OF ADVERTISING AND MARKETING COMMUNICATION
Teeghan Louise Worland
BACHELOR OF ARTS & BACHELOR OF COMMUNICATION
Kate Morrison
BACHELOR OF ARTS & BACHELOR OF MANAGEMENT
Kirrily Crystal Whish
BACHELOR OF ARTS & BACHELOR OF PUBLIC RELATIONS
Meaghan Casey Clack, Patrick Carlyle Crosby
BACHELOR OF ARTS IN INTERNATIONAL STUDIES & BACHELOR OF ADVERTISING AND MARKETING COMMUNICATION
Joan Deguerre
BACHELOR OF ARTS IN INTERNATIONAL STUDIES & BACHELOR OF COMMUNICATION
Jemima Jane Glasswell, Rebeka Selmeczki
BACHELOR OF ARTS IN INTERNATIONAL STUDIES & BACHELOR OF COMMUNICATION AND MEDIA STUDIES
Jessica Smith
BACHELOR OF ARTS IN INTERNATIONAL STUDIES & BACHELOR OF JOURNALISM
Benjamin Nyabusha Mutandadzi
GRADUATE CERTIFICATE IN MARKETING COMMUNICATION
Madeleine Elizabeth Shuey
GRADUATE CERTIFICATE IN TEACHING ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES
Jeanette Ann Bicket, Frederick Clark, Hellena Hanssen, Mohanjeet Kaur, Elizabeth Anne Lovell, Damien John Marshall, Catherine Grace Smith, Mary Theresa Noozhumurry Varghese, Gail Christine Vest, Victoria Lenore Withers
GRADUATE DIPLOMA IN DESIGN AND TECHNOLOGY
Tinus Ehlers, Mengyao Xie, Li Juan Zhou
GRADUATE DIPLOMA IN LANGUAGES
Betty Joan Ferguson
GRADUATE DIPLOMA IN MARKETING COMMUNICATION
Ashley Frances Beaver, Brendan Codrington, Sarabjit Kaur
GRADUATE DIPLOMA IN PROFESSIONAL WRITING
Michael Edward Murphy, Angela Fay Smeed
GRADUATE DIPLOMA IN TEACHING ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES
Sharon Bidder, Genevieve Charlotte Bower, Catherine Milne Crompton, Yasmin Virginia O’Kelly, Mao Yi
MASTER OF ARCHITECTURE
Mitchell James Gardoll, Gillian Tracey Hoey, Francesca Page Regan, Nathan Alex Watt, Mark Nicholas Foster Webster
MASTER OF ARTS IN TEACHING ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES
Bui Nguyen Nu Thuc, Lingning Chen, Karma Dorji, Hyojin Ma, Yasmin Virginia O’Kelly, Roshini Niluka Kumari Nawaratne Ratnayake Mudiyanselage, Hassn Salem, Alexis Rain Spahr, Vladimir Susko, Vo Thi Khanh Chi, Kesang Wangmo
MASTER OF CREATIVE WRITING
Claire Ann Carnall, Richard David Evans, Naomi Elizabeth Neven
MASTER OF DIGITAL DESIGN
Anaer
MASTER OF INFORMATION STUDIES
Haidi Jean Louise Beard, Vasiti Bulouniwasa Chambers, Douglas John Davidson, Dimity Flanagan, Gabrielle Fury, Anne Howard, Taryn Kate Langdon, Julien Etienne Louis Lefebvre, Yasmin Ellen Mcnally, Alexander Nicholas Mironov, Nerissa Jane Murphy, Aimee Elizabeth Phillips, Dylan Walsh
MASTER OF INFORMATION STUDIES (RESEARCH)
Victoria Lesley Redfern
MASTER OF INTERNET COMMUNICATION
Farihan Bahrin
MASTER OF KNOWLEDGE MANAGEMENT
Izabella Warner
MASTER OF MARKETING COMMUNICATION
Saud Meqren A Almeqren, Lene Bakk-Rostad, Carmen Maria Bolton, Jinxiong Liu, Daniela Lopez Carrera, Dinar Primasti, Katie Joan Streatfield, Katy Treble
MASTER OF STRATEGIC COMMUNICATION
Amanda Kaye Jones
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Raymond Edmondson, BA DipLib UNSW
Thesis: National Film and Sound Archive: The Quest for Identity
Faculty of HEALTH
BACHELOR OF COACHING SCIENCE
William Patrick Boyle (posthumous), Rhys Llewellyn Curtis, Joel Joseph Donney, Wei Guang Hu, Michael Rex Larkings
BACHELOR OF HUMAN NUTRITION
Sharifah Alzahrani, Stephanie Erin Barnes, Sarah Alice Gibbons, Sarah Louise Hale , Rebecca Jade Shepherd, Jessica Ann Tomlinson, Dominic Weppner, Miner Zhang
BACHELOR OF NURSING
Sarah Ann Hegedus, Lea Helena Kauppi, Fedora King Hung Lim, Catherine Anne Wood, Sharon Margaret Wrigley
BACHELOR OF SCIENCE IN PSYCHOLOGY
Leanne Therese Boyd, Natasha Deena Cossetto, Anita Louise Edwardson, Canon Adrian Hanly, Judith Ann Hatfield, Belinda Erin Johnston, Kathryn Violet McLennan, Olivia May Poscoliero, Mylie Sell, Suzanne Elizabeth Shea, Arianne Lee Wright
BACHELOR OF SPORT COACHING AND EXERCISE SCIENCE
Nicholas Brien Ernest Barnier, Marianna Tolo
BACHELOR OF SPORTS MANAGEMENT
Timothy Everdell, Mitchell Guy, Natalie Sarah Huntsman, Gregory John Taylor
BACHELOR OF SPORTS MEDIA
Xiyue Cao, Jared Arthur Dorrington, Elizabeth McPherson
BACHELOR OF SCIENCE IN PSYCHOLOGY (HONOURS)
Alison Mardy Christie (First Class Honours)
BACHELOR OF SPORT STUDIES (HONOURS)
Robert Steven Lavery (Third Class Honours)
BACHELOR OF ARTS & BACHELOR OF SCIENCE IN PSYCHOLOGY
Krista Leanne Hulm
BACHELOR OF COACHING SCIENCE & BACHELOR OF SPORTS MANAGEMENT
Jace Daniel Iemma, Kristen Maris Smith
GRADUATE CERTIFICATE IN CRITICAL CARE NURSING
Emma Byron, Milton Nkomo, Abdul Ssozi Ssegujja
GRADUATE CERTIFICATE IN HEALTH STUDIES
Jessica Melanie Brion, Khanh Luu, Venus Morcos, Rohen Sewdarsen
GRADUATE CERTIFICATE IN HUMAN MOVEMENT SCIENCE
Jenna Joy Browne, Edie Cloughessy, Rekha Dahiya, Todd Edward Duncan, Guo Qi, Amna Iftikhar Khan, Isaac Anthony Priddis, Erin Kate Sendall, Liam James Slater, Sarah Jean Veitch
GRADUATE CERTIFICATE IN MENTAL HEALTH NURSING
Ciaran Patrick Bird
GRADUATE CERTIFICATE IN REMOTE INDUSTRIAL HEALTH
Shaun Breen
GRADUATE DIPLOMA IN CRITICAL CARE NURSING
Katie Louise Milburn, Raichel Thomas
GRADUATE DIPLOMA IN MENTAL HEALTH NURSING
Joanne Maree Pollard, Natalie Maria Robinson, Leigh Rebecca Thompson, Nicola Jayne Whitelaw
GRADUATE DIPLOMA IN NUTRITIONAL SCIENCE
Tamara Huber
GRADUATE DIPLOMA IN PSYCHOLOGICAL SCIENCE
Jan Madge
MASTER OF CLINICAL PSYCHOLOGY
Erica Boulter
MASTER OF CRITICAL CARE NURSING
Alison Michelle Taylor-Keen
MASTER OF EXERCISE SCIENCE IN CLINICAL EXERCISE PHYSIOLOGY
David James Halpin, Ryan James Henman, Stephen Mammoliti, Joshua John McCarthy, Cameron James Reinhart, David John Slater
MASTER OF MENTAL HEALTH NURSING
Allison Heidi Mott
MASTER OF NURSING
Catherine Bateman, Shane Parisotto
MASTER OF NUTRITION
Ahmad Abdualrazag A Albalawi, Jeannie Fraser Norman
MASTER OF NUTRITION & DIETETICS
Elise Chanel Cameron, Sarah Groves
MASTER OF PHARMACY
Briony Georgia Davidson, Simon Andrew Edwards, Rachel Anne Halls, Julia Hruz, Nicholas James Johnson, Nyah Kam, Kale Vincent Marnica, Raelene Jennifer Maybury, Nicole Claire McDerby, Lauren Alexandria Merrilees, Elli Patsaris, Shanaika Reshmi Perera, Stephanie Louise Salvage, Shuang Shuang, Laura Maree Stewart, Elissa Lee Sutcliffe, Min Xiong
MASTER OF PHYSIOTHERAPY
Claire Elizabeth Anderson, Adnan Asger Ali, Erin Kathleen Bellingham, Sara Michelle Cameron, Paul John Dardagan, Steven Charles Dean, Christine Anne Elkin, Elizabeth Jane Evans, Kylie Leanne Faulks, Emma Louise Fitzgibbon, Victoria Margaret Fitzpatrick, Amanda Jane Fulton, David Peter Howse, Kym Ireland, Robert Peter Ives, Ashley Darren Jubb, Rebecca Maree Lang, Deborah Michelle Lewis, Ryan McKeough, Benjamin Denny Pagett, Bethany Anne Margaret Perrett, Simon Wilson Poole, Jennifer Anne Robb, Vanessa Sandi Liberato, Kate Louise Speldewinde, Vanessa Stirzaker, Emmah Lea Toole, Christopher Kent Williams, Jacob Norman Wilson
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Bruce Stephen Coe, AssocDipBusSt RMIT, BA CCAE
Thesis: ES Marks and his Contribution to Australian Sport
FRIDAY 28 SEPTEMBER 2012
2:30PM CEREMONY
Faculty of APPLIED SCIENCE
BACHELOR OF APPLIED SCIENCE
Lara Franziska Eldering, Alison Hope Lound, Alyson Keiren McClatchey, Nicholas William Van Weerdenburg, Ashley Wiley, Dean Andrew Wintour
BACHELOR OF ENVIRONMENTAL SCIENCE
Brienne Jean Cannon, Anthea Reveirs Florance, Adrian Ludwig Gurra, Justin Hurley Ley
BACHELOR OF FORENSIC STUDIES
Krystal Lisa De Fries, Daniel Matthew Horne, Felicity Koens, Callie Marie Marriott
BACHELOR OF MEDICAL SCIENCE
Sami Saad S Alzahrani, Nestori Bigirimana, Yuot Malual Deng, Victoria Lee Franklin, Lachlan John McDonald, Emile Sansakda-Phillips
BACHELOR OF SCIENCE
Daniel Ryan Baltis, Radel Ishmael Cabrera, Daniel Gerard Mannix, Gregory Sukochev, Justin Thomas Williams
BACHELOR OF APPLIED SCIENCE (HONOURS)
Gregory Claude Cole (Second Class Honours, Division II), Jessica Nicole Farrant (First Class Honours), James Francis Gordon (Second Class Honours, Division II), Roxanne Eve Orford-Dunne (Second Class Honours, Division II), Rebecca Anne Rossi (Second Class Honours, Division I), Vicky Louise Wardle (Second Class Honours, Division I)
GRADUATE CERTIFICATE IN DIAGNOSTIC PATHOLOGY
Kale Vincent Marnica
GRADUATE CERTIFICATE IN FORENSIC STUDIES IN FORENSIC SCIENCE
Sharyn Louise Coleman
GRADUATE DIPLOMA IN DIAGNOSTIC PATHOLOGY
Kerrie Andriolo, Shabri Roy
GRADUATE DIPLOMA IN FORENSIC STUDIES IN FORENSIC SCIENCE
Anna Esposito Di Cesariello, Edward Alleyne Levy
MASTER OF FORENSIC STUDIES IN FORENSIC SCIENCE
Madelen Chikhani, Tegan Evans, Katherine Lammers, Marcus Sanders
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Deborah Sheena Bower, BSc(Hons) JCU
Thesis: The Conservation Biology of Freshwater Turtles in the Lower Murray River
Janet Dilyse Hughes, AssocDipMatConserv Canberra, BScTech UNSW
Thesis: Deterioration Processes Affecting Historic Sites in Antarctica and the Implications for Conservation
Victor Hughes, BAppSc BAppSc(Hons) Canberra
Thesis: Hydraulic Habitat in the River Murray: the Influence of Geomorphology and Large Wood
Clare Elizabeth Humberstone, BSc(Hons) Leeds
Thesis: Confounder of Haemoglobin Mass in Athletes: Implications for Anti-Doping
Tanya Rechael Lawlis, BAppSc BAppSc(Hons) Canberra
Thesis: Interprofessional Education: Higher Education Health Professional Attitudes, Barriers and Enablers
Susan Joy Nichols, GradCertHigherEd GradCertELrng Canberra
Thesis: The Use of Invertebrate Predictive Models, the Reference Condition and Causal Criteria for Ecological Assessment of River Condition
Tarmo Ain Raadik, BSc(Hons) Melb
Thesis: Systematic Revision of the Mountain Galaxias, Galaxias olidus Gunther, 1866 Species Complex (Teteostei: Galaxiidae) in Eastern Australia
Faculty of EDUCATION
BACHELOR OF COMMUNITY EDUCATION
Michelle Renee Forceville, Aine Louise Tierney
BACHELOR OF EDUCATION
Sophie Jane Andriolo, Clare Louise Barker, Marcus Berryman, Nicholas James Buckland, Erinn Jean Budnick, Kirsten Elizabeth Cameron, Stacey Elizabeth Campton, Tara Jane Carey, Sally Elizabeth Chapman, Megan Maree Clowry, Anna-May Connell, Lauren Loveday Cooper, Stephanie Ann Cryer, Bopha Tevi Djikic, Haydn Kendall Dwyer, Natalie Louise Edwards, Timothy Park-Choi Folkard, Carly Ann Frank, Richard Garcia, Kylie Maree Hall, Lachlan Martin Hennessy, Kaitlin Jess Hillary, Timothy James Huguenin, Kiah Johnston, Melissa Knowles, Jee Hun Kwak, Justin Craig Lawson, Jasmine Elizabeth Lefel, Tian Yang Liu, Braden Longo, Cameron Thomas Love, Shannon Maguire, Cameron Major, Shiri Marx, Daniel Mawbey, Nicole Adrienne McAlonan, Rachel Laura McAndrew, Amy Rebecca McDonald, Catherine Moran, Hannah Margaret Morris, Carlie Napper-Slater, Katherine Louise Nicolls, Brielle Marie Riley, Philippe Rizzo, Jordan Reece Rodger, Timothy Samuel Rossiter, Durell Thomas Rowley, Josh Sands, Belinda Sapteski, Peter Scerri, Daniel Slegers, Emma Louise Janet Smallmon, Lydia Evelyn Stove, Jennifer Marie Swift, Christopher David Webster, Teegan Louise Williamson, Meghan Jean Worner, Kate Melissa Wylie
BACHELOR OF EDUCATIONAL STUDIES
Madeleine Paula Bulbeck, Debra Cupitt, Agnes Johanna Maria Godschalk
BACHELOR OF SOCIAL AND COMMUNITY STUDIES
Sara Jessica Dias
GRADUATE CERTIFICATE IN COMMUNITY COUNSELLING
Serena Scarlett
GRADUATE CERTIFICATE IN EARLY CHILDHOOD EDUCATION
Helen Crane, Tessa Lora Dorman, Renee Sarah Gill, Bianca Kate Parkin, Jennifer Erica Parsons, Veronica Anne Pearce, Cindy-Jane Treverrow, Amanda Heather Tutalo
GRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION
Samantha Adams, David Bishop, Matthew James Brooke, Rochelle Maree Butt, Sarah Ann Feeney, Alexander Campbell Gower, Benjamin Robert Grollman, Anthony John Hoffmann, Zoe Cassandra Johnson, Emma Lee Jones, Elizabeth Amy Koebel, Terina Lyn Lawrence Berne, Sandra Mangeruca, Graham Francis McCorkell, Stephen Alexander McIntyre, Timothy Marcus McNamara, Bettina Elizabeth Parker, Lyndal Phillips, Chantelle Lee Ryan, Rebecca Kathleen Whitbread, Kelly Lorraine Young
GRADUATE CERTIFICATE IN INCLUSIVE EDUCATION
Jane Nicole Tzakos
GRADUATE CERTIFICATE IN SCAFFOLDING ENGLISH FOR SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES
Susan Jane Daintith, Susan McMurtrie, Claire Maryvonne Patron, Susan Winifred Plaistowe, Laura Annis Poultney, Helen Jennifer Shead, Shaoli Tang, Kirsten Leanne Waldron, Marni Anne Watson
GRADUATE CERTIFICATE IN STEINER EDUCATION
Jane Louise Greenslade
GRADUATE CERTIFICATE IN TERTIARY EDUCATION
Raelene Maree Garrett-Rumba, Joanna Eva Henryks, Birgit Muskat, Matthias Muskat
GRADUATE DIPLOMA IN COMMUNITY AND HEALTH DEVELOPMENT
Rogia Obaid Ali
GRADUATE DIPLOMA IN COMMUNITY COUNSELLING
Mikel Ocean Azure, Sally Lewis Barnett, Kristy Maree Millynn, Jessica Burton Wilds
GRADUATE DIPLOMA IN EDUCATION
Arran Rathe Dengate, Clare Elizabeth Humberstone, Jasothini Kumaran, Seung Hye Lee, Amelia Rose Thomas
GRADUATE DIPLOMA IN ENGLISH LANGUAGE TEACHING AND COMMUNITY DEVELOPMENT
Marilyn Jean Troth
MASTER OF ARTS IN COUNSELLING
Terence James De Luca, Pema Latsho
MASTER OF COMMUNITY AND HEALTH DEVELOPMENT
Dominica Bessie Abo, Natania Louise Hope Copp, Fitrilailah Mokui, Awatif Salih, Tamara Kathleen Shanley
MASTER OF EDUCATION
Clare Louise Byrne, You-Yin Lin, Tamana Malhotra, Jiazhen Qi, Donna Marie Russell, Mingjia Sheng, Radha Sravanthi Siripally, Snehdeep Kaur, Yingjie Tang, Marika Alexandra Vrieling, Hui Zhang, Minyi Zhao
MASTER OF EDUCATIONAL LEADERSHIP
Hussain Aqeal S Alatawi, Amal Nasser M Alshahrani, Luhuan Chen, Qiongyao Chen, Ying Chen, Yun Chen, Fang Ding, Ke Dou, Jianxin Fan, Xinjun Fan, Ling Gao, Brenda Margaret Goggs, Kareen Sharon Grant, Zhixiang He, Xiuying Jia, Junwei Jin, Shuhong Jin, Gang Li, Haibo Li, Jie Lin, Guozhu Ling, Zhiwei Liu, Bingrong Lu, Tinghao Lu, Ying Lu, Wei Luo, Kan Lv, Feiyu Meng, Sonia Maria Varuda Moniz Da Silva, Yazhou Pan, Zhiping Pan, Yuqin Ping, Jianghe Qian, Xiaohua Qian, Yu Qian, Fang Qiu, Qiujiang Shen, Zhonghua Sheng, Jianjing Sun, Xianghua Tan, Fan Wang, Pu Wang, Tiejun Wang, Xidu Wang, Yan Wang, Feian Wu, Yan Wu, Fen Xia, Bingfeng Xu, Hong Xu, Hua Xu, Minhua Xu, Shaocong Xue, Zhichao Yang, Xiujing Ye, Weidong Ying, Qinzhu Yu, Wenhua Yu, Wensen Yu, Xiqian Yu, Ming Zhao, Yulong Zhao, Xuan Zhou, Hai Zhu, Yaohong Zhu
MASTER OF EDUCATIONAL LEADERSHIP IN EARLY CHILDHOOD
Souad Benzayed
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Beng Kooi Khoo, BSc Cantuar, MBA MA Macq
Thesis: Risk Managers as Sensemakers and Sensegivers: Reconceptualising Enterprise Risk Management (ERM) from a Sensemaking Perspective
Anne Regina Isaac, BA(Hons) DipEd Monash, MTheatreSt Paris III, MEdTESOL Melb
Thesis: Modelling Voice as Appraisal and Involvement Resources: the Portrayal of Textual Identities and Interpersonal Relationships in the Written Stylistic Analyses of Non-Native Speaker, International Undergraduate
Tara Schalk, BRuralSc(Hons) MRuralSc UNE, GradDipPubSecMgt Macq
Thesis: The Role of Emotional Competence on the Effectiveness of Natural Resource Management Committees
Mahsood Shah, AdvDipQualMgt TAFE NSW, BVET CSturt, GradCertQualAssur Melb, GradDipVET MMgt SCU
Thesis: The Effectiveness of External Quality Audits on Australian Universities: A Study with 30 Australian Universities
Lynn Diane Sheridan, DipSecT Bed CCAE, GradDipEdLeadership Griff, MEdLeadership Canberra
Thesis: Exploring Pre-Service Teachers’ Perceptions of Teacher Qualities in Secondary Education: A Mixed-Method Study
Major Awards
CHANCELLOR’S COMMENDATION
A Chancellor’s Commendation is awarded to a graduating student with the highest grade point average throughout their undergraduate degree. Awardees are also indicated by the symbol in the list of candidates.
CELIA ELIZABETH CRAMER - BACHELOR of Cultural Heritage Conservation
VICTORIA LEE FRANKLIN -BACHELOR of Medical Science
SARAH LOUISE HALE - BACHELOR of Human Nutrition
NGUYEN PHAM KHANH HOA -BACHELOR of Commerce
CANBERRA AWARD
A Canberra Award is awarded to graduating students who have completed an extensive program of personal and professional development in addition to their academic studies. Awardees are also indicated by the symbol in the list of candidates.
KYLIE MAREE HALL -BACHELOR of Education
DAVID JAMES HALPIN - MASTER OF Exercise Science in Clinical Exercise Physiology
KRISTA LEANNE HULM - BACHELOR of Arts & BACHELOR of Science in Psychology
KARANDEEP NARULA - BACHELOR of Commerce
THURSDAY 27 SEPTEMBER 2012
10.30AM CEREMONY
Faculty of BUSINESS, GOVERNMENT & LAW
DIPLOMA OF BUSINESS
Redha Dhaifallah B Abuayfah, Homed Al Ghamdi, Abrar Ali Mohamed Al Yammahi, Sarah Hamad Alsulimy, Mustafa Haroon Anwar, Vivian Izevbuwa Asikhia, Ahmad Barak, Salem Mohamad Binsalman, Mansour Buges Gutierrez, Chi Sum Chan, Shiqi Chang, He Qiang Chen, QiQiong Chen, Thuy Dao Thi Thanh, Ning Ding, Biyao Du, Mahesh Kumar Goyal, Qianli Guo, Thi Thu My Ho, Jiale Hu, Teng Huang, Yousaf Wael H Jelaidan, Ahhee Jung, Yacoub Kourie, Binh Duy Ly, Ratha Ly, Eklesia Sanita Maringka, Asifa Qarar, Fei Qi, Umair Rauf, Kirireach Sear, Sathya Gimhani Senevirathna Senarathge Don, Awatta Supphasri, Zheng Tang, Vorawat Thongnamsap, Duong Thi Khanh Vu, Thi Kim Huong Vu, Zi Wang, Chun Hei Wong, Fangjie Xia, Qianying Xu, Song Yang, Chen Ye, Ruibo Zhang, Yajie Zhao, Xiyuan Zheng, Tian Zhou, Yuan Zhou, Biyun Zhu
BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION
Ali Alsabhan, Felisa Elizabeth Burton, Kay We Terence Chua, Kun Fang, Suma Louisa Hoyle, Lee Hui Lyn, Yiliang Liu, Maryam Nasim, Hei Wun Ng, Travis Nielsen, Yang Pei, Cao Cuong Pham, Simon Phommaseisy, Hemanshu Rai, Shariani Bte Mohd Isak Shidy, Neroshaa Somasundram, Jing Xie, Bin Xu, Qing Ye, Shaotao Zeng, Yang Zhang, Yenan Zheng
BACHELOR OF COMMERCE
Omar Abbas, Bilal Ahmed, Aladdin Moh’d Amin Aldaghestani, Salman Alfarizi, Komal Babani, Yichun Bai, Yves Bigirimana, Emma Louise Bower, Alexander Peter Breen, Brittney Kathryn Buckley, Cameron Charles Bucknall, Tan Dat Bui, Jared Anton Calnan, Victor Chatikobo, Chunyu Chen, Gang Chen, Hua Chen, Kenken Chen, Shi Chao Chen, Wen Chen, Yi Chen, Zheng Chen, Ching Cheung, Rhys Cormick, Caitlin Cottam, Jian Cui, Shorok Deeb, Manh Quang Do, Yuchen Du, Robinson Paradise Fernandes, Jong Han Foo, Esmarie Petro Fulton, Sean William Stanley Galbraith, Thomas Gamble, Bailu Gao, Andrew George, Haitao Gong, Adriana Guadalupe Gonzalez Minero, James Albert Gregory, Yu Guan, Yuhui Guo, Arshad Abbas Hafiz, Ze Hao, Jia He, Peng He, Callum James Heiner, Anirudh Hiremagalur, Na Hu, Zhiren Hu, He Huang, Hammad Javed, Li Jiang, Suxin Jiang, Yani Jiang, Yunxi Jiang, Dan Dan Jin, Xin Jin, Abbey Maree Johnson, Douglas Scott Johnson, Andrew Joseph Joseph, Sajid Khan, Lachlan Ko, Yemy Elisabeth Kopeuw, Udara Asanka Kuruppuge Don, Edwin Lau, Coady Jane Laurie, Kylie Leung, Chunxu Li, Huan Li, Jie Li, Jingyao Li, Jinxi Li, Kewei Li, Yao Li, Yin Li, Yue Li, Xin Lian, Zi Liang, Huan Yuan Lin, Jing Lin, Yupei Lin, Lin Liu, Mengying Liu, Miao Rui Liu, Sisi Liu, Xian Liu, Xin Yi Liu, Veronica Loh, Can Lu, Huan Lu, Fan Luo, Shuqin Luo, Nimra Mahmood, Fatema Maihanyar, James Anthony McDonell, Andrew McEwin, Ying Jun Miao, Obieze Moneke, Karandeep Narula ©, Kerry Ng, Nguyen Pham Khanh Hoa t, Quan Anh Nguyen, Ying Xiao Ouyang, Amy Paige Pallant, Long Peng, Shuchen Peng, Pham Thi Hoang Hanh, Xing Qiao, Zewei Qin, Tristan Andrew Reed, Kurt Errol Richardson, Tendai Hulda Sabondo, Zain Sarwar, Xiangjie Shan, Huijie Shen, Jiamin Shen, Xinran Shen, Mohandeep Singh, Astha Letchumi Sivam, Kasia Skawinski, Matthew Gavan Smith, Samprithi Somasundaram, Vincent Leo Star, Adrian Summers-Barahona, Jiayi Sun, Zin Mar Thein, Ngoc Ha Thieu, Nay Thwe, Yu Tian, Van Trang Thi Tran, Alexander Tzafaris, Ante Vatavuk, Robert John Wade, Lei Wang, Peng Hui Zi Wang, Tiannan Wang, Yao Wang, Zechuan Wang, Dong Wei, Rowena Anne Woods, Mi Wu, Wei Wei Wu, Zijun Wu, Joel Christopher Wyse, Mei Ling Xiao, Chen Chen Xu, Xiaoxia Yan, Zida Yan, Jing Yang, Panyun Yang, Xi Yang, Xiao Wei Yang, Wang Yao, Ricky Stephen Dalling Yates, Jin Hai Ye, Linan Ye, Yan Yu, Joy Li Zhen Zeng, Ying Zeng, Kaidi Zhang, Lvzhou Zhang, Meng Zhang, Tingting Zhang, Yong Zhang, Guo Jun Zhao, Jue Zhao, Na Zhao, Xiwen Zhao, Wen Zhen, Beibei Zheng, Yating Zheng, Hongfei Zhou, Kai Zhou, Yang Zhou, Jia Zhu, Zhida Zhu
BACHELOR OF MANAGEMENT
Francine Louise Conlan, Jian-Hong Fan, Veronica Andrea Jerez, Niran Poglobe Karaeni, Shaden Kraishan, Josephine Doan Bich Ngoc Le, Jenna Catherine Spears, Like Zhang
BACHELOR OF TOURISM MANAGEMENT
Buol Aciek, Jenna Victoria Dean, Adi Lisikoveni Tuivavalagi Fotu, Yu Fei Huang, Shengyan Liu, Asmaa Mahmoud, Shelley Brooke McKaskill, Kara Rose Nolan, Jerard Ranatunga, Meng Lu Zhang
BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION & BACHELOR OF MANAGEMENT
Clair Alyce Oliver
BACHELOR OF COMMERCE & BACHELOR OF COMMUNICATION
Jack Johannes Andrew Scheeren
BACHELOR OF COMMERCE & BACHELOR OF ADVERTISING AND MARKETING COMMUNICATION
Jodie Lea Osborne
BACHELOR OF COMMERCE & BACHELOR OF TOURISM MANAGEMENT
Vlotina Souflias
BACHELOR OF MANAGEMENT & BACHELOR OF PUBLIC RELATIONS
Mark Edward Paviour
BACHELOR OF TOURISM MANAGEMENT & BACHELOR OF SPORTS MANAGEMENT
Edwina Elizabeth Gadsby, Mark Douglas Robson
GRADUATE CERTIFICATE IN BUSINESS ADMINISTRATION
Smriti Bajracharya, Amit Chawla, Joel Alexander Dalton, Christopher Darlington
GRADUATE CERTIFICATE IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT
Tendai Chinema, Karin Glocker
GRADUATE CERTIFICATE IN MARKETING
Nguyen Chi Duc
GRADUATE DIPLOMA IN BUSINESS ADMINISTRATION
Dorji, Hebah Mohammad H Falimban, Wenshu Jin, In Ho Jung, Zhuang Liang Li, Tsheten Wangchuk, Haitao Wu
GRADUATE DIPLOMA IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT
Choden
GRADUATE DIPLOMA IN INTERNATIONAL BUSINESS
Vanessa Moraa Mariera, Jijo Thomas Thomas
MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION
Kateb Murayshid R Alharbi, Narasimha Rao Bandi, Mishal Binrubaie, Wayne Brehaut, Ayu Trisnawati Bromley, Yong Cao, Qiong Chen, Ting Chen, Rajat Chitkara, Yan Ding, Hebah Mohammad H Falimban, Ji’ning Fan, Gabriela-Melania Faris, Yulai Fu, Yan Gao, Asep Gunawan, Nawaf Hassan, Amir Mohammad Hassangholi Noori, Zhijie Hu, Shuang Jia, Yunfeng Jiao, Fredy Jumandra, Steven Lay, Wing Sum Lee, Dan Li, Kaihua Li, Zhiqin Li, Bo Lin, Weiliang Lin, Ruofeng Liu, Xia Liu, Yan Liu, Xin Lou, Hong Lu, Justin Lee Lucas, Juan David Maddock, Prem Bahadur Moktan, Hanaa Ziab A Nasri, Rafael Ortegon Torres, Stephanie Marie Pelle, Xiaoyou Shao, Qi Song, Christian Sumantri, Le Minh Tam, Wiwi Tan, Sithub Tshering, Meifang Wang, Rongxia Wang, Shufen Wang, Weixiang Wang, Yin Wang, Haitao Wu, Nuo Wu, Xuan Wu, Ji Guang Xu, Ming Yan, Ke Fang Ye, Shenghua Ye, Caihong Yi, Bin Yu, Xinyao Yu, Hong Yuan, Jixin Zhang, Junpeng Zhang, Xin Zhang, Yiming Zhang, Yin Qi Zhang, Geng Zhou, Liandi Zhuang, Yue Zhuo
MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION IN STRATEGIC PROCUREMENT
Jane Jeptanui Rotich Tarus, Siobhan Walker
MASTER OF HUMAN RESOURCE MANAGEMENT
Abdullah Aladwani, Xuchen Chen, Lihua Cui, Van Coi Dau, Passang Dorji, Bethany Eggins, Jennifer Ruth Henderson, Margaret Anne Jamieson, Rinzin Lhamo, Sicelo Youngson Nxumalo, Allison Tewe Perry, Chumo Wangmo, Riki Wiyardi
MASTER OF INTERNATIONAL BUSINESS
Arnaud Bourguignat, Wenjie Ding, Xiang Fu, Ruting Gao, Chen Hao, Long Lin, Carlos Fernando Martinez Nunez, Stacey Narelle Matthews, Meng Ting Wang, Szu Jung Wu, Qing Xu, Qiuqing Yin, Ming Yang Yuan, Dan Dan Zheng
MASTER OF MARKETING MANAGEMENT
Hassan Ali A Al Hajjiahmed, Ali Alali, Abdulsalam Alenazi, Mousa Mohammed H Alfaifi, Ibrahim Rashed I Alkaood, Mashael Nasser S Alnasser, Majid Abdullah H Alrumaim, Sami Alshaheen, Khalid Ibrahim I Altamimi, Rasha Abdulaziz M Alzaagi, Yoke Fong Choo, Jing Ge, Wenxi Jiang, Lama Adnan A Maimani, Anwar Khalil I Murad Khudhari, Angela Simone Robinson, Elizabeth Santos Villar, Osama Abdullah M Shafee, Surakit Sukphatananarakul
MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION & MASTER OF PROFESSIONAL ACCOUNTING
Qian Dai, Pengfei Ju, Liyun Liang, Min Liao, Arvind Matturi, Kamran Saleem, Zhibin Xu
MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION & MASTER OF INTERNATIONAL BUSINESS
Pema Sherpa, Yu Chen Wang
MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION & MASTER OF MARKETING MANAGEMENT
Thi Lan Anh Le
MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION & MASTER OF TOURISM MANAGEMENT
Li Yao
MASTER OF INTERNATIONAL BUSINESS & MASTER OF MARKETING MANAGEMENT
Mark Arnold Williams, Shunyi Zhang, Lan Zhao
DOCTOR OF BUSINESS ADMINISTRATION
Yeney Widya Prihatiningtyas, BAcc MAcc UB
Thesis: Gender Diversity in The Boardroom and Firm Performance: Evidence from Indonesian Financial Firms
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Fiona Buick, BAppPsych GradDipEmplRel MHumanResMgt Canberra
Thesis: Organisational Culture as the Panacea for Joined-Up Working: the Rhetoric and Reality Gap
Shane Fudge, BJnl BA(Hons) Car, MA Ott
Thesis: Leading and Learning Through Crisis: A Nonlinear Dynamical Approach to Crisis Management at Major Sporting Events
Samantha Jane Johnson, BA Monash, GradDipHumanResMgt Canberra
Thesis: Commitment in the Australian Public Service: A New Perspective
Damian Paul West, BCommunityEd BCommunityEd(Hons) Canberra
Thesis: The Development of Employee Commitment to the Supervisor:
A Case Study in the Australian Public Service
THURSDAY 27 SEPTEMBER 2012
2:30PM CEREMONY
Faculty of BUSINESS, GOVERNMENT & LAW
ASSOCIATE DEGREE OF SOCIAL SCIENCE IN JUSTICE STUDIES
Emma Marie Schaefer
BACHELOR OF APPLIED ECONOMICS
Nathan James Blaylock
BACHELOR OF BUILDING AND CONSTRUCTION MANAGEMENT
Joseph Bartone, Rui Ferreira, Blake John Hanson, Dimitri Karagiannidis, Joshua Nikolaus Kiermaier, Joshua Robert Martin, Jonathan Alan Post, Brett Phillip Price, Alex James Sibenaler
BACHELOR OF COMMERCE IN ACCOUNTING
Rene Christian Leahy
BACHELOR OF ECONOMICS
Sirikhouane Saengmany
BACHELOR OF LAWS
Kim Doreen Back, Michelle Louise Bennie, Esther Therese Colson (with Second Class Honours, Division I), Nathan Douglas Deakes (with Second Class Honours, Division I), Mary-Anne Cathleen Ellis, Ingrid Fernandez, Shakeela Harshini Kanakaratne, Thilini Mayanthie Perera (with First Class Honours), Antoinette Louise Perry (with Second Class Honours, Division I), Layla Petherbridge, Patrick Henry Polis, Kurt Errol Richardson, Brieanne Elisabeth Rogers, Kim Soukieh (with Second Class Honours, Division I), Paul Raymond Sweeney
BACHELOR OF POLITICS AND INTERNATIONAL RELATIONS
Atem Dhieu Garang, Timothy Mark Gow, Bullen Agau Majuc, Jordan Keith Saragih
BACHELOR OF SOCIAL SCIENCE IN JUSTICE STUDIES
Hope Brown, Tony Kamara, Mamta Kumar
BACHELOR OF ADVERTISING AND MARKETING COMMUNICATION & BACHELOR OF LAWS
Kelly Marie Adamcewicz (with Second Class Honours, Division II)
BACHELOR OF APPLIED ECONOMICS & BACHELOR OF ADVERTISING AND MARKETING COMMUNICATION
Meera Amelia David, Chloe Alexandria Peppler
BACHELOR OF APPLIED ECONOMICS & BACHELOR OF COMMERCE
Jennifer Karen Hayes
BACHELOR OF ARTS & BACHELOR OF LAWS
Priyanka Ashraf, Kirsty Callander, Ashleigh Rose Tilbrook (with Second Class Honours, Division I)
BACHELOR OF COMMERCE & BACHELOR OF LAWS
Jordan Alexander Caggiano, Robert James Caggiano, Christina Lewis (with Second Class Honours, Division I)
BACHELOR OF COMMUNICATION & BACHELOR OF LAWS
Jessica Marilyn Wynd
GRADUATE CERTIFICATE IN EXCISE STUDIES
Mashudu Lucky Raphala
GRADUATE CERTIFICATE IN INTERNATIONAL CUSTOMS LAW AND ADMINISTRATION
Henry Cecil Arendse, Rozelle Barnes, Hilton Christopher Deyce, Lusanne Fouche, Javier Gorriz, Patricia Elizabeth Jones, Willem Mathys, Clifford Frederick Naude, Sheila Rasanen, Navin Singh, Humbulani Jonas Vhulahani, Purity Wangai, Zuraidah Zulkifli
GRADUATE CERTIFICATE IN LEGAL STUDIES
Penelope Lara Wijnberg
GRADUATE CERTIFICATE IN PROFESSIONAL ACCOUNTING
David William Almeida, Nancy Carolina Oyarce
GRADUATE DIPLOMA IN INTERNATIONAL CUSTOMS LAW AND ADMINISTRATION
Farhana Anderson, Anette Kotze, Graham Alexander Main, Parbhookumar Moodley, Stefanie Oppermann, Lorima Lasarusa Vosa
GRADUATE DIPLOMA IN LEGAL STUDIES
Glenn Charles Bain, Melissa Jane Guilfoyle, Aditya Jerome Joseph, Marial Isaac Kot, Eric Phillip McIntosh, Nguyen Quoc Trung, Sherryl Glynis Worth
GRADUATE DIPLOMA IN MANAGEMENT
Modasar Chaudhry
GRADUATE DIPLOMA IN PROFESSIONAL ACCOUNTING
Noman Ahmad, Usman Ghani, Carolina Naranjo Cardona, My Phuong Quach, Muhammad Shujja, Nguyen Hoang Vo, Yuanyuan Wu
GRADUATE DIPLOMA IN PUBLIC ADMINISTRATION
Martha Sambani
GRADUATE DIPLOMA IN URBAN AND REGIONAL PLANNING
Shaun Damian Allen, Jessica Lintern
MASTER OF INTERNATIONAL CUSTOMS LAW AND ADMINISTRATION
Mohamed Bility, Mina Botrous, Phuntsho Dorji, Gideon Katungi, Christopher Blyth Lawson, Elaine Julie Leaf, Silivia Takilai Lewaravu, William Musoni, Kalaiselvi Muthu, Ashina Naidoo, Neloshini Naidoo, Anthorr Nomchong, Zarina Nordin, Kheran Ramkhalawon, Christopher Abildgaard Roberts, Sopagna Seng, Khathutshelo Patricia Tshikosi, Klaas Deon Witbooi
MASTER OF INTERNATIONAL ECONOMIC LAW
Moses Kenjok Goi Aduot, Noweid Ali, Deema Bandar A Alsulaiman, Stephen Kipkiyeny Tarus, Jing Wu
MASTER OF INTERNATIONAL REVENUE ADMINISTRATION
Prapakorn Chamchong, Degu Lakew Eguale, Tewodros Negussie Hailemariam, Michael James Neilsen
MASTER OF LAWS
Arinola Ijitimehin, Henny Navilah
MASTER OF LEGAL STUDIES
Madelaine Sally Collignon, Temuulel Lkhagva, Nguyen Khac Cuong, Gary Pahl, Pema Wangchuk
MASTER OF MANAGEMENT
Oren Neil Forward
MASTER OF PROFESSIONAL ACCOUNTING
Fatima Alsaffar, Badr Mohsen F Alsanbi, Manerh Khalufah F Alshehri, Yeshey Dorji, Tevita Fahaivalu Fisiotelepi Fotu, Yan Gao, Kai Hao, Qiong Pei Jiang, Obaid Kaul, Muhammad Hamza Khan, Senthil Kuppuswamy Jeyaraj, Aimee Lee Passey, Apenisa Qalova, Rizka Rahmatika, Allison Jane Reid, Saad Bin Riasat, Nan Shen, Wendy Jane Studman, Le Minh Tam, Ha Minh Tran, Jing Xu, Sadia Yaaman, Yang Qian Li, Jixin Zhang, Junpeng Zhang, Yin Qi Zhang, Ying Li Zhang
MASTER OF PROFESSIONAL ACCOUNTING (EXTENDED)
Muhammad Atif, Xin Yi Bi, Moayad Omar Gahwaji, Jiangxue Li, Jing Ma, Ayesha Saddiqa, Dibbya Jyoti Sen, Sunil Unnikrishnan, Tingting Yang
MASTER OF PUBLIC ADMINISTRATION
Chanraksmey Chy, Michael Forsyth, Nyamile Norma Manana, Junaid Akhlaq Syed, Norbu Tenzin, Amy Louise Winterbine
Hok Y
JURIS DOCTOR
Janice Rosalind Baker, Adrian Hunter Bowen (with Second Class Honours, Division I), Gareth Louis Carlisle, Stephen Patrick Devlin, Joanne Lee Felton, Anthony James Fraser, Benjamin James Hollway (with First Class Honours), Edwin Jin Lee, Carolyn Emily Maher, Ruth Mendones (with Second Class Honours, Division I), Aaron Wayne Sharplin, Carol Margaret Wall
MASTER OF PUBLIC ADMINISTRATION & MASTER OF MANAGEMENT
Minh Phuong Nguyen Thi, Hoai Nam Truong
DOCTOR OF LEGAL SCIENCE
Md Shamim Alam, BLaws(Hons) MLaws Dhaka, MLaws Canberra, GradDipAustLaw UTS, GradDipLegPrac CLS
Thesis: Evolution of the Bangladeshi Provident Fund and its Investment: Toward an Independent Trustee
DOCTOR OF PUBLIC ADMINISTRATION
Joanne Ruth Hein, MPA Canberra
Thesis: Australian Commonwealth Government IT Outsourcing (ITO) Policies: Helping or Hindering Practice?
Jose Rodriguez, BA Luzon, MEnvMgt Flin
Thesis: An Examination of the Effectiveness of Institutional Arrangements for the Sustainable Management of Lingayen Gulf, Philippines
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Azeema Adam, BAppEc Canberra, MSc Leic
Thesis: Exchange Rate Issues in the Maldives
Andrew Ossie Carr, DipComm CIT, BComm BPhil(Hons) Canberra
Thesis: Australia as a Middle Power Norm Entrepreneur in the Asia-Pacific 1983-2010
Jose Alberto Hernandez Ibarzabal, BA UNAM, MMgt UB, DipAdvSt UPF
Thesis: Financial Investment in Natural Gas Infrastructure, Natural Gas Regulation and Competition: The Australian Experience in International Perspective
Dinh Bao Ho, BEc NEU, MBA UTCC
Thesis: Agricultural Total Factor Productivity in Vietnam and its Determinants
Faculty of INFORMATION SCIENCES AND ENGINEERING
DIPLOMA OF BUSINESS INFORMATICS
Naqash Kumar
DIPLOMA OF INFORMATION TECHNOLOGY
Abdullah Abdulaziz A Alghuson, Mona Alqarni, Ahmed Alshamisi, Javad Babaei, Wenxin Gu, Rasika Priyankara Kularathna, Dinuka Jeewantha Mudugamuwa Hewa Kankanamge, Bin Tu, Jin Soo Yang, Mouad Zwed
BACHELOR OF BUSINESS INFORMATICS
Stephen Hou, Alisa Darivanh Inthavong, Alexander William John Kilpatrick, Yu Li, Kim Nguyen, Hui Ling Niu, Makwi Montana Waziri, Huan Xu, Yi Zhang
BACHELOR OF INFORMATION TECHNOLOGY
Basmah Al-Ghamdi, Weaam Abdullah A Algheraibi, Sharafat Ali Balouch, Joseph Peter Cohen, Brendan Douglas Cooke, Yun Ding, Rhifa Sahdana Lazaroni Hasan, Thi Tra My Le, Tuan Tran Minh Le, Anh Phuong Dang Pham, Waskitho Prawirojati, Kurt Daniel Schiffer, Thet Naing Aung, Sam Albury Walker, Matthew John Worthley, Tahir Zaman
BACHELOR OF SOFTWARE ENGINEERING
Salman Saad B Alajmi, Abdulelah Saad A Alarifi, Raisa Chowdhury, Sonali Kain, Sang Uk Kim, Thoai Man Luu, Thomas Newbown, Jian Hua Ruan, Claudya Sintuhu S M T U Silitonga, Qian Wu
BACHELOR OF COMMERCE & BACHELOR OF INFORMATION TECHNOLOGY
Miraj Brijan Mhaisuria
GRADUATE CERTIFICATE IN ACADEMIC FOUNDATIONS
Fayrooz Abdullah M Alghamdi, Khaled Ayed A Alosaimi, Norah Mohammed A Alqarni, Abdulaziz Meshal Alqathama, Saad Zaid F Alsubaie, Dahniar Andriani, Pei-Lun Ho, Thi Phuong Hoa Mai, Teuku Murdani, Khatun Noorjahan, Sandi Widi Sidra, Andy Zuhdy Suudi, To Vu Ninh, Dicks Tsang, Junghi Yoon, Dapeng Zhang
GRADUATE CERTIFICATE IN BUSINESS INFORMATICS
YanYan Duan
GRADUATE CERTIFICATE IN INFORMATION TECHNOLOGY
Michael Allen, Mohammad Ali Armin, Wenrui Cui, Zaher Hedjazi, Tan Tho Nguyen
GRADUATE DIPLOMA IN BUSINESS INFORMATICS
Shivrajdeep Sandhu
GRADUATE DIPLOMA IN INFORMATION TECHNOLOGY
Scott Edward Berry, Sai Santosh Kumar Dasari, Hoang Huu Do, Gautam Koul, Amanda Jane Menard, Ya Hui Shao
MASTER OF BUSINESS INFORMATICS
Sohail Akbar, Nadia Almualem, Nicholas Pazarkoski
MASTER OF INFORMATION TECHNOLOGY
Maram Abdulrahman M Almaghrabi, Saad Khalaf S Alqurashi, Shaye Alshaye, Christoffer Andrew, Jie Chen, Zheng Fang, Qi Liu, Sharaff Tanweer Rathur, Sam Prakash Rayapaty, Ramdev Sathiya Ravi, Dong Liang Shao, Kavithasan Somar
MASTER OF INFORMATION TECHNOLOGY AND SYSTEMS
Yasir Ali, Deepak Dorbi, Tan Quang Huynh, Michiharu Hyogo, Ajay Kumar, Jian Li, Zhe Li, Prasad Hari Mayekar, Trung Pham Duy, Abhinav Reddy Purelli, Syed Muhammad Umer Bin Aziz Rizvi, Nader Mohammedadel Shahata, Muhammad Khurram Shahzad, Mohammed Nasir Uddin Khan
MASTER OF INFORMATION TECHNOLOGY IN INFORMATION SYSTEMS
Nawaf Alhumaidi S Alfaqir, Jaime Maranan
MASTER OF INFORMATION TECHNOLOGY IN MAINFRAME COMPUTING
Yiwei Yu
MASTER OF INFORMATION TECHNOLOGY IN MAINFRAME COMPUTING (ADVANCED)
Ze Juan Huang, Shyambuj Srivastava, Wang Weican
MASTER OF INFORMATION TECHNOLOGY IN NETWORK COMPUTING
Sreeniranjan Neelahram, Monthusiotsile Oteng Ngwako, Dilip Thirupathisamy, Kavin Velarasu, Tandin Wangchuk
MASTER OF INFORMATION TECHNOLOGY IN SOFTWARE ENGINEERING
Fahad Awadh Q Alghaidani, Tareq Mohammed Alkhaldi, Nawaf Fahad A Allehaibi, Yousef Mohammed Y Almohandis, Majed Hulayyil S Almutairi, Bandar Masad S Alquwayani, Fouad Rajab A Alzahrani, Komal Jondhra, Roohan Kazi, Nam Anh Pham, Robert John Patrick Whelan, Peng Xia
MASTER OF TECHNOLOGY
Abualgasem Yousef A Jaber, Sushant Varma Penamecha, Kewalee Sombun
MASTER OF TECHNOLOGY IN INFORMATION SYSTEMS
Layla Mohammed A Alghamdi
MASTER OF TECHNOLOGY IN SOFTWARE ENGINEERING
Sumit Kar
Daniel Bruno Nardi