JavaScript disabled. Please enable JavaScript to use My News, My Clippings, My Comments and user settings.

If you have trouble accessing our login form below, you can go to our login page.

If you have trouble accessing our login form below, you can go to our login page.

AFL round 10 teams

2012 AFL Round 10 Teams Click for more photos

2012 AFL Round 10 Teams

Here are the team lists for the weekend's round of AFL matches. 

AFL round 10 teams

St Kilda v Richmond - Friday, June 1 at Etihad Stadium (7.50pm)

ST KILDA

B: Gram, Gilbert, Simpkin

HB: Dempster, Gwilt, Goddard

C: Dal Santo, Hayes, Ray

HF: Steven, N Riewoldt, Milera

F: Milne, Koschitzke, Montagna

R: Blake, Armitage, Jones

IC: Cripps, Siposs, Saad, Newnes

E: Clarke, Schneider, Wilkes

IN: Jack Newnes

OUT: Jarryn Geary (injured)

RICHMOND

B: Newman, Rance, Morris

HB: Ellis, Griffiths, Houli

C: Edwards, Martin, Grigg

HF: Foley, Vickery, Deledio

F: King, J Riewoldt, Conca

R: Maric, Cotchin, Tuck

IC: Jackson, Nahas, Batchelor, Maric

E: White, Connors, Miller

IN: Jake Batchelor

OUT: Matt Dea (leg)

Geelong v GWS - Saturday, June 2 at Skilled Stadium (1.45pm)

GEELONG

B: Scarlett, Lonergan, Hunt

HB: Enright, Taylor, Mackie

C: Guthrie, Selwood, Chapman

HF: Stokes, West, Kelly

F: Duncan, Podsiadly, Johnson

R: Stephenson, Corey, Bartel

IC: Motlop, Hunt, Schroder, McCarthy

E: Gillies, Stringer, Smedts

IN: Kelly, Schroder, McCarthy

OUT: Hawkins (knee), Simpkin, Stinger

GWS

B: Darley, Davis, Power

HB: Bugg, Mohr, Reid

C: Greene, Treloar, Scully

HF: Townsend, Cameron, Cornes

F: Haynes, Phillips, Smith

R: Giles, Ward, Shiel

IC: Coniglio, Adams, McDonald, Tyson

E: Hombsch, Ugle, Wilson

IN: Haynes, Greene

OUT: Hampton, Kennedy (shoulder)

Hawthorn v North Melbourne - Saturday, June 2 at Aurora Stadium (2.10pm)

HAWTHORN

B: Guerra, Gibson, Burgoyne

HB: Birchall, Schoenmakers, Stratton

C: Lewis, Mitchell, Young

HF: Smith, Franklin, Savage

F: Rioli, Roughead, Whitecross

R: Hale, Sewell, Shiels

IC: Breust, Suckling, Puopolo, Hill

E: Gilham, Gunston, McCauley

NORTH MELBOURNE

B: L Delaney, Thompson, C Delaney

HB: Grima, Firrito, Atley

C: Wright, Swallow, Wells

HF: Adams, Edwards, Bastinac

F: Harper, Petrie, Black

R: Goldstein, Ziebell, Harvey

IC: Greenwood, Garlett, Cunnington, Macmillan

E: Thomas, Campbell, Mullett

Fremantle v Adelaide - Saturday, June 2 at Patersons Stadium (2.40pm)

FREMANTLE

B: Duffield, Dawson, Broughton

HB: Johnson, McPharlin, Hill

C: Barlow, Crowley, Mzungu

HF: de Boer, Mayne, Pearce

F: Neale, Pavlich, Clarke

R: Sandilands, Mundy, Ballantyne

IC: Ibbotson, Crichton, Anthony, Crozier

E: Suban, Griffin, Pitt

ADELAIDE

B: Smith, Rutten, Doughty

HB: Reilly, Talia, Jaensch

C: Vince, Dangerfield, van Berlo

HF: Douglas, Walker, Petrenko

F: Poplyzia, Tippett, Callinan

R: Jacobs, Thompson, Sloane

IC: Johncock, Shaw, Wright, Jenkins

E: Knights, Henderson, Lynch

Port Adelaide v Carlton - Saturday, June 2 at AAMI Stadium (7.10pm)

PORT ADELAIDE

B: Surjan, Carlile, Trengove

HB: Pearce, Chaplin, Hartlett

C: Broadbent, Ebert, Cornes

HF: Thomas, Westhoff, McCarthy

F: Wingard, Schulz, Ebert

R: Renouf, Cassisi, Boak

IC: P Stewart, Redden, Jacobs, Pfeiffer

E: D Stewart, Logan, Moore

CARLTON

B: Watson, Jamison, Joseph

HB: Bootsma, Bower, Tuohy

C: Scotland, Gibbs, Simpson

HF: Walker, Kreuzer, Yarran

F: Garlett, Hampson, Betts

R: Warnock, Robinson, Judd

IC: Armfield, Ellard, McLean, Curnow

E: Lucas, Collins, Dale

Essendon v Melbourne - Saturday, June 2 at MCG (7.40pm)

ESSENDON

B: Hooker, Fletcher, Dempsey

HB: Dyson, Hardingham, Carlisle

C: Zaharakis, Watson, Stanton

HF: Monfries, Crameri, Ryder

F: Jetta, Hurley, Davey

R: Bellchambers, Howlett, Hocking

IC: Lonergan, Lovett-Murray, Melksham, Colyer

E: Hille, Slattery, Pears

MELBOURNE

B: McDonald, Rivers, Frawley

HB: Garland, Watts, Trengove

C: Jones, Magner, Grimes

HF: Macdonald, Clark, Bail

F: Tapscott, Green, Howe

R: Jamar, Moloney, McKenzie

IC: Dunn, Sylvia, Blease, Nicholson

E: Bate, Bennell, Sellar

Brisbane v West Coast - Sunday, June 3 at the 'Gabba (1.10pm)

BRISBANE

B: McGrath, Maguire, Lester

HB: Golby, Patfull, Drummond

C: Hanley, Rich, Adcock

HF: Redden, Brown, Zorko

F: Bewick, Merrett, Cornelius

R: Hudson, Rockliff, Raines

IC: Polkinghorne, McKeever, Polec, Green

E: Beams, Karnezis, Yeo

IN: McKeever, Hudson, Polec

OUT: Black (knee), Longer, Yeo

WEST COAST

B: Schofield, Glass, McGinnity

HB: Hurn, Mackenzie, Waters

C: Gaff, Priddis, Rosa

HF: Sheppard, Darling, Masten

F: Hill, Lynch, Cox

R: Naitanui, A Selwood, Kerr

IC: S Selwood, Swift, Hams, Brennan

E: Brown, Stevens, Lycett

IN: Swift, Hams

OUT: Butler (hamstring), Shuey (suspension)


Sydney v Western Bulldogs - Sunday, June 2 at the SCG (3.15pm)

SYDNEY

B: Johnson, Richards, Shaw

HB: McVeigh, Grundy, Mattner

C: Jetta, Kennedy, Smith

HF: Jack, O'Keefe, Hannebery

F: Reid, Roberts-Thomson, Bird

R: Pyke, Bolton, McGlynn

IC: Mumford, Dennis-Lane, Parker, Armstrong

E: Malceski, White, Walsh

IN: Mumford, Armstrong

OUT: Malceski, Walsh

WESTERN BULLDOGS

B: Hargrave, Lake, Addison

HB: Veszpremi, Austin, Murphy

C: Wood, Boyd, Cross

HF: Cooney, Roughead, Wallis

F: Dahlhaus, Cordy, Giansiracusa

R: Minson, Griffen, Liberatore

IC: Higgins, Picken, Skinner, Dickson

E: Jones, Smith, Pearce

IN: Addison, Wood, Cordy

OUT: Jones, Sherman, Pearce

Collingwood v Gold Coast - Sunday, June 3 at the MCG (4.40pm)

COLLINGWOOD

B: O'Brien, Brown, Williams

HB: Toovey, Maxwell, Clarke

C: Buckley, Thomas, Blair

HF: Fasolo, Dawes, Sinclair

F: Beams, Cloke, Goldsack

R: Jolly, Pendlebury, Sidebottom

IC: Didak, Wellingham, Young, Elliott

E: Wood, Ugle, Seedsman

IN: Brown, Young

OUT: Shaw (calf), Keeffe (knee)

GOLD COAST

B: Stanley, Warnock, Taylor

HB: Wilkinson, Thompson, Iles

C: Sexton, Hunt, Rischitelli

HF: McQualter, Lynch, Bennell

F: Shaw, Day, Russell

R: Hickey, Prestia, Ablett

IC: Magin, Caddy, Hall, Horsley

E: McKenzie, May, Tape

IN: Russell, Hickey, Hall

OUT: Smith, Tape (rested), Taylor (quad)

Featured advertisers