Anna Funder's <i>All That I Am</i> is shortlisted for two awards.

Anna Funder's All That I Am is shortlisted for two awards. Photo: Marco Del Grande

They've been a long time coming, but the shortlists for the NSW Premier's Literary and History Awards have been announced, with 72 authors and illustrators in the running for $360,000 in prize money.

Anna Funder's novel about Nazi Germany, All That I Am, which has been a bestseller for more than a year and won this year's Miles Franklin Award among others, is shortlisted for both the fiction and new writing awards.

In the $40,000 fiction category, Funder is up against five other novelists, including Kim Scott, whose novel That Deadman Dance, about Aboriginal whalers in early Western Australia, won the 2010 Miles Franklin Award.

Rake ... sscreenwriting nod.

Rake ... screenwriting nod.

This odd collision of Miles Franklin winners is the result of a six-month delay in presenting the Premier's Literary Awards, which are usually part of the Sydney Writers' Festival in May, after Barry O'Farrell ordered an independent review.

A panel chaired by the Sydney Institute's Gerard Henderson and including former Liberal MP Peter Coleman, journalist Shelley Gare, psychiatrist and writer Dr Ida Lichter and solicitor-general Michael Sexton, was asked to consider "ways to maintain and enhance the prestige and authority of the awards" and "examine the governance, selection criteria and judging processes".

As a result of their report, delivered last November but not released publicly, the NSW State Library took over administration of the awards from Arts NSW and will host the presentation dinner on November 30, when more changes are expected to be announced.

Next year's literary awards will return to the Writers' Festival in May and the History Awards will revert to September.

Other finalists this year include episode one of the TV drama series Rake by Peter Duncan for the scriptwriting award; Mark McKenna's biography of Manning Clark, An Eye for Eternity (which won the Prime Minister's Literary Award for non-fiction), for both the non-fiction and Australian history awards; Tim Bonyhady's family memoir Good Living Street, for both the community relations and general history awards; and young writer Rohan Wilson, whose first novel, The Roving Party, set in 19th-century Tasmania, is shortlisted like Funder's for both the fiction and new writing awards.

Kathryn Heyman, the senior judge in the fiction categories, said: "It was a strong year for fiction and for seriously established writers — there were a lot of big hitters.

"It has felt this year that writers had to wrestle for attention with less media space for books and the cancellation of the Queensland Premier's Literary Awards.

"My sense is that it was a fantastic year for books, with a big span of genres and approaches. We really need to celebrate that."

2012 NSW Premier's Literary Awards shortlist

The Christina Stead Prize for Fiction ($40,000)

Anna Funder, All That I Am (Penguin Group Australia)
Kate Grenville, Sarah Thornhill (Text Publishing Company)
Gail Jones, Five Bells (Random House Australia)
Malcolm Knox, The Life (Allen & Unwin)
Kim Scott, That Deadman Dance (Pan Macmillan Australia)
Rohan Wilson, The Roving Party (Allen & Unwin)
Commended: Mark Dapin, Spirit House (Pan Macmillan Australia)

The UTS Glenda Adams Award for New Writing ($5000)

Peggy Frew, House of Sticks (Scribe Publications)
Anna Funder, All That I Am (Penguin Group Australia)
Favel Parrett, Past the Shallows (Hachette Australia)
Edwina Shaw, Thrill Seekers (Ransom Publishing)
Craig Sherborne, Amateur Science of Love (Text Publishing Company)
Rohan Wilson, The Roving Party (Allen & Unwin)

The Douglas Stewart Prize for Non-fiction ($40,000)

Delia Falconer, Sydney (NewSouth Publishing)
Paul Kelly, How to Make Gravy (Penguin Group Australia))
Simon Leys, The Hall of Uselessness: Collected Essays (Black Inc)
Mark McKenna, An Eye for Eternity: The Life of Manning Clark (Melbourne University Publishing)
Alice Pung, Her Father's Daughter (Black Inc)
Martin Thomas, The Many Worlds of RH Mathews: In Search of an Australian Anthropologist (Allen & Unwin)

The Kenneth Slessor Prize for Poetry ($30,000)

Ken Bolton, Sly Mongoose (Puncher and Wattman)
Susan Hawthorne, Cow (Spinifex Press)
John Mateer, Southern Barbarians (Giramondo Publishing)
Claire Potter, Swallow (Five Islands Press)
Gig Ryan, New and Selected Poems (Giramondo Publishing)
Tracy Ryan, The Argument (Fremantle Press)

The Patricia Wrightson Prize for Children’s Literature ($30,000)

Kate Constable, Crow Country (Allen & Unwin)
Rosanne Hawke, Taj and the Great Camel Trek (University of Queensland Press)
Glenda Millard, illustrated by Rebecca Cool, For All Creatures (Walker Books)
Jan Ormerod, illustrated by Freya Blackwood, Maudie and Bear (Little Hare, Hardie Grant Egmont)
Sally Rippin, Angel Creek (Text Publishing Company)
Emily Rodda, illustrated by Craig Smith, Bungawitta (Omnibus Books)

The Ethel Turner Prize for Young People's Literature ($30,000)

Bill Condon, A Straight Line to My Heart (Allen & Unwin)
Ursula Dubosarsky, The Golden Day (Allen & Unwin)
Kelly Gardiner, Act of Faith (HarperCollins Publishers Australia)
Scot Gardner, The Dead I Know (Allen & Unwin)
Penni Russon, Only Ever Always (Allen & Unwin)
Vikki Wakefield, All I Ever Wanted (Text Publishing Company)

The Play Award ($30,000)

Vanessa Bates, Porn.Cake. (Malthouse Theatre)
Angela Betzien, War Crimes (Regional Arts Victoria; Currency Press)
Lally Katz, Neighbourhood Watch (Belvoir Theatre Upstairs)
Verity Laughton, The Sweetest Thing (Arts Radar in association with B Sharp)
Joanna Murray-Smith, The Gift (Melbourne Theatre Company; Currency Press)
Lachlan Philpott, Silent Disco (Griffin Theatre with Australian Theatre for Young People (ATYP) and Hothouse Theatre; Currency Press)

The Scriptwriting Award ($30,000)

Peter Duncan, Rake (Episode 1): R v Murray (ABC TV)

Shaun Grant, Snowtown (Warp Films & Film Victoria)
Michelle Offen, East West 101: The Price of Salvation (Knapman Wyld Television)

The Community Relations Commission for a multicultural NSW Award ($20,000)

Tim Bonyhady, Good Living Street: The Fortunes of My Viennese Family (Allen & Unwin) Raimond Gaita, After Romulus (Text Publishing Company)
Nadine Helmi and Gerhard Fischer, The Enemy at Home: German Internees in World War I Australia (UNSW Press)
Alistair Thomson, Moving Stories (UNSW Press)
Arnold Zable, Violin Lessons (Text Publishing Company)

2012 NSW Premier's History Awards shortlist

Australian History Prize ($15,000)

Russell McGregor, Indifferent Inclusion: Aboriginal People and the Australian Nation (Aboriginal Studies Press)
Mark McKenna, An Eye for Eternity: The Life of Manning Clark (Melbourne University Press)
Brenda Niall, True North: The Story of Mary and Elizabeth Durack (Text Publishing Company)

The General History Prize ($15,000)

Tim Bonyhady, Good Living Street: The Fortunes of My Viennese Family (Allen & Unwin) Ian Donaldson, Ben Jonson: A Life (Oxford University Press)
Paul Ham, Hiroshima Nagasaki (HarperCollins Publishers Australia)

The New South Wales Community and Regional History Prize ($15,000)

Deborah Beck, Set in Stone: A History of the Cell Block Theatre (UNSW Press)
Julia Horne and Geoffrey Sherington, Sydney: The Making of a Public University (Miegunyah Press)
Andrew Moore, Mr Big of Bankstown: The Scandalous Fitzpatrick and Brown Affair (UWA Publishing)

Young People's History Prize ($15,000)

Anh Do and Suzanne Do, illustrated by Bruce Whatley, The Little Refugee (Allen & Unwin)
Stephanie Owen Reeder, Amazing Grace: An Adventure at Sea (National Library of Australia)
Nadia Wheatley, illustrated by Ken Searle, Playground (Allen & Unwin)

The Multimedia History Prize ($15,000)

Richard Corfield, Rose Hesp, Wendy Boynton and Andrew Glover, Ernabella: No Ordinary Mission (Compass/ABC TV)
Maree Delofski, Nick Franklin, Mark Gregory and Timothy Nicastry, Isle of Denial: William Cuffay in Van Diemen's Land (Hindsight/ABC Radio National)
Catherine Freyne, Tit for Tat: The Story of Sandra Wilson (Hindsight/ABC Radio National)