Brad Fittler scores against Newcastle in 2004.

Try again: Will Brad Fittler roll back the years for the Roosters at the Auckland Nines? Photo: Craig Golding

Rules and schedule for the NRL Auckland Nines

  • Nine-minute halves with a two-minute half-time
  • Nine players a side with six unlimited interchange players
  • Five tackles in a set
  • Five points for a try scored in the bonus zone under the posts, with two-point drop kick conversion
  • Five-minute golden try period in qualifying rounds; unlimited golden try in finals
  • No video referee, with one on-field referee
  • Scrums will only form after a double knock on, with attacking teams to elect which side to feed
  • The scoring team will have a drop kick off to restart play
  • A tap restart will take place after a 40/20 kick
  • Five-minute sin bins

Schedule (all times Eastern)

SATURDAY, FEBRUARY 15

  • Game 1. Sharks v Knights - 10.35am
  • Game 2. Wests Tigers v Titans - 11am
  • Game 3. Roosters v Eels - 11.25am
  • Game 4. Broncos v Bulldogs - 11.50am
  • Game 5. Warriors v Raiders - 12.25pm
  • Game 6. Sea Eagles v Cowboys - 12.50pm
  • Game 7. Storm v Panthers - 1.15pm
  • Game 8. Rabbitohs v Dragons - 1.40pm
  • Game 9. Sharks v Wests Tigers - 2.20pm
  • Game 10. Knights v Titans - 2.45pm
  • Game 11. Roosters v Broncos - 3.10pm
  • Game 12. Eels v Bulldogs - 3.35pm
  • Game 13. Warriors v Sea Eagles - 4.10pm
  • Game 14. Raiders v Cowboys - 4.35pm
  • Game 15. Storm v Rabbitohs - 5pm
  • Game 16. Panthers v Dragons - 5.25pm

SUNDAY, FEBRUARY 16

  • Game 17. Sharks v Titans - 10am
  • Game 18. Knights v Wests Tigers - 10.25am
  • Game 19. Roosters v Bulldogs - 10.50am
  • Game 20. Eels v Broncos - 11.15am
  • Game 21. Warriors v Cowboys - 11.45am
  • Game 22. Raiders v Sea Eagles - 12.10pm
  • Game 23. Storm v Dragons - 12.35pm
  • Game 24. Panthers v Rabbitohs - 1pm

FINALS

  • 1st Quarter-Final - 1.30pm
  • 2nd Quarter-Final - 1.55pm
  • 3rd Quarter-Final - 2.20pm
  • 4th Quarter-Final - 2.45pm
  • 1st Semi-Final - 3.45pm
  • 2nd Semi-Final - 4.10pm
  • Final - 5.30pm

THE TEAMS

Bulldogs: Michael Ennis (c), Sam Perrett, Mitch Brown, Chase Stanley, Tyrone Phillips, Ed Murphy, Moses Mbye, Drury Low, Tim Browne, Dale Finucane, Josh Jackson, Tony Williams, Pat OHanlon, Lachlan Burr, Corey Thompson, Lloyd Perrett. 

Parramatta: Willie Tonga (c), Kenny Edwards, Bureta Faraimo, John Folau, Manu Mau, Fuifui Moimoi, Ryan Morgan, Corey Norman, Pauli Pauli, Joseph Paulo, Nathan Peats, Api Pewhairangi, Semi Radradra, Chris Sandow, Ken Sio, Peni Terepo, Vai Toutai.  

Penrith: Matt Moylan, Wes Naiqama, Josh Mansour, Isaac John, Kevin Naiqama, Jamie Soward, Jeremy Latimore, Sam McKendry, Kevin Kingston, Tyrone Peachey, Lewis Brown, Adam Docker, Reagan Campbell-Gillard, Etonia Nabuli, George Jennings, Isaah Yeo. 

Gold Coast: William Zillman, Brad Tighe, David Mead, Kevin Gordon, Albert Kelly, Greg Bird, Ashley Harrison, Anthony Don, Paul Carter, Kalifa Faifai Loa, Brad Takairangi, Mark Minichiello, Maurice Blair, Luke Bailey, Siuatonga Likiliki, David Taylor. 

Souths: Ben Te’o (c), Nathan Merritt, Beau Champion, Alex Johnston, Joel Reddy, Dylan Walker, Luke Keary, Apisai Koroisau, Dave Tyrrell, Irae Simone, Ben Lowe, Chris McQueen, John Sutton, Cameron McInnes, Kyle Turner, Lote Tuqiri.

North Queensland: Gavin Cooper (c), Lachlan Coote, Zac Santo, Antonio Winterstein, Kane Linnett, Javid Bowen, Michael Morgan, Robert Lui, Jason Taumalolo, Ray Thompson, James Tamou, Tariq Sims, Joel Riethmuller, Rory Kostjasyn, Kyle Feldt, Curtis Rona.

Brisbane: Corey Parker (c), Ben Barba, Josh Hoffman, Dale Copley, Alex Glenn, Stewart Mills, Kodi Nikorima, Ben Hunt, Martin Kennedy, Andrew McCullough, Sam Thaiday, Matt Gillett, Jordan Drew, David Stagg, Todd Lowrie, Zac Strasser, Joe Ofahengaue, Jake Granville.  

Manly: Daly Cherry-Evans (c), Cheyse Blair, Jamie Buhrer, Michael Chee-Kam, Clinton Gutherson, James Hasson, Peta Hiku, Justin Horo, Jack Littlejohn, Steve Menzies, Ligi Sao, Tony Satini, Jesse Sene-Lefao, Tom Symonds, Jorge Taufua, David Williams.

Wests Tigers: Robbie Farah (c), James Tedesco, David Nofoaluma, Pat Richards, Bodene Thompson, Marika Koroibete, Mitchell Moses, Blake Austin, Aaron Woods, Martin Taupau, Cory Paterson, Curtis Sironen, Adam Blair, Manaia Cherrington, Kurtis Rowe, James Gavet (17th Man: Delouise Hoeter). 

St George Illawarra: Brett Morris (c), Josh Dugan, Dylan Farrell, Nathan Green, Jason Nightingale, Adam Quinlan, Sam Williams, Jack de Belin, Mitch Rein, Tyson Frizell, Leeson Ah Mau, Joel Thompson, Trent Merrin, Bronson Harrison, Michael Witt, Craig Garvey.

Melbourne: Ryan Hoffman (c),Will Chambers, Sisa Waqa, Joel Romelo, Mahe Fonua, Matt Duffie, Young Tonumaipea, Mitch Garbutt, Justin O’Neill, Tohu Harris, Matthew Lodge, Kevin Proctor, Slade Griffin, Kurt Mann, Cameron Munster, Richie Kennar.  

Cronulla: Paul Gallen (c), Nathan Gardner, Nathan Stapleton, Blake Ayshford, Jonathan Wright, Sosaia Feki, Todd Carney, Daniel Holdsworth, Andrew Fifita, Michael Lichaa, Sam Tagataese, Wade Graham, Matt Prior, Ricky Leutele, Tupou Sopoaga, Faamanu Brown.

Newcastle: Jarrod Mullen (c), Adam Cuthbertson, Jake Mamo, Dane Gagai, Joseph Leilua, Akuila Uate, Tyrone Roberts, Willie Mason, Adam Clydsdale, Chris Houston, Beau Scott, Robbie Rochow, Jeremy Smith, Michael Dobson, Alex McKinnon, Zane Tetevano.  

Canberra: Jarrod Croker (c), Reece Robinson, Mitch Cornish, Bill Tupou, Matt McIlwrick, Joel Edwards, Glen Buttriss, Tom Learoyd-Lahrs, Jarrad Kennedy, Mark Nicholls, Jake Foster, Lagi Setu, Mitch Cronin, Luke Bateman, Jack Ahearn, Andrew Heffernan.  

NZ Warriors: Jayson Bukuya, Raymond Faitala-Mariner, Glen Fisiiahi, David Fusitua, Charlie Gubb, Konrad Hurrell, Sebastine Ikahihifo, Shaun Johnson, Solomone Kata, Ngani Laumape, Tuimoala Lolohea, Sione Lousi, Suaia Matagi, Dominique Peyroux, Sam Tomkins, Carlos Tuimavave.  

Roosters: Mitchell Pearce (co-captain), Jake Friend (co-captain), Shaun Kenny-Dowall, Aidan Guerra, Kane Evans, Daniel Tupou, Samisoni Langi, Jackson Hastings, Dylan Napa, Isaac Liu, Nene Macdonald, Jonathon Rueben, Paul Rokolati, Rhyse Martin, Saulala Houma, Siosiua Taukeiah, Brad Fittler.

TV TIMES

Live: from 10am Saturday and 9.30am Sunday on Fox Sports 1.
Highlights: from 8.30pm Sunday on Fox Sports.

AAP