Sport

Save
Print
License article

Winter Olympics 2018: When is each Australian athlete competing?

Find out when each Australian will be competing in PyeongChang (All dates are when the gold medal event occurs).

Saturday. February 10th

Cross-Country Skiing

Women's Skiathlon: Barbara Jezersek, Aimee Watson, Casey Wright, Jessica Yeaton

Up Next

Korean skaters flamed for ditching teammate

null
Video duration
01:01

More Sports HQ Videos

The Aussie medal hopefuls at PyeongChang

Australia may be more known for it's beaches than it's ski fields, but the team competing in this years Winter Olympics boasts a number of world-beaters.

Short Track Speed Skating

Men's 1500m: Andy Jung

Sunday. February 11th

Alpine skiing

Men's Downhill: Dominic Demschar, ​Harry Laidlaw

Cross-Country Skiing

Men's Skiathlon: Phillip Bellingham, Callum Watson

Freestyle skiing

Women's moguls: Jakara Anthony, Britteny Cox, Claudia Gueli, Madii Himbury 

Advertisement

Luge

Men's singles: Alex Ferlazzo​

Monday. February 12th

Freestyle skiing

Men's Moguls: Rohan Chapman-Davies, Matt Graham, James Matheson, Brodie Summers

Snowboarding

Women's Slopestyle: Tess Coady

Tuesday. February 13th

Alpine skiing

Men's Alpine Combined: Dominic Demschar, ​Harry Laidlaw

Cross-Country Skiing

Men's Sprint Classic: Phillip Bellingham, Callum Watson

Short Track Speed Skating

Women's 500m: Deanna Lockett

Snowboarding

Women's Halfpipe: Emily Arthur, Holly Crawford

Wednesday. February 14th

Alpine skiing

Women's Slalom: Greta Small

Snowboarding

Men's Halfpipe: Kent Callister, Scotty James, Nathan Johnstone

Thursday. February 15th

Alpine skiing

Men's Super-G: Dominic Demschar, ​Harry Laidlaw

Bobsleigh

4-man: David Mari, Lucas Mata, Lachlan Reidy and Hayden Smith

Cross-Country Skiing

Women's 10km Free: Barbara Jezersek, Aimee Watson, Casey Wright, Jessica Yeaton

Figure skating

Pairs: Ekaterina Alexandrovskaya and Harley Windsor

Snowboarding

Men's Snowboard Cross: Cameron Bolton, Jarryd Hughes, Adam Lambert, Alex Pullin

Friday. February 16th

Cross-Country Skiing

Men's 15km Free: Phillip Bellingham, Callum Watson

Freestyle skiing

Women's Aerials: Lydia Lassila, Laura Peel, Danielle Scott, Samantha Wells

Skeleton

Men's: John Farrow

Snowboarding

Women's Snowboard Cross: Belle Brockhoff

Saturday. February 17th

Alpine skiing

​Women's Super-G: Greta Small

Cross-Country Skiing

Women's 4 x 5km relay: Barbara Jezersek, Aimee Watson, Casey Wright, Jessica Yeaton

Figure skating

Men's Singles: Brendan Kerry

Short Track Speed Skating 

Men's 1000m: Andy Jung

Women's 1500m: Deanna Lockett

Skeleton

Women's: Jackie Narracott

Sunday. February 18th

Alpine skiing

Men's Giant Slalom: Dominic Demschar, ​Harry Laidlaw

Freestyle skiing

Men's Slopestyle: Russell Henshaw

Men's Aerials: David Morris

Monday. February 19th

Bobsleigh

2-man: David Mari and Lucas Mata

Speed Skating

Men's 500m: Daniel Greig

Wednesday. February 21st

Alpine skiing

Women's Downhill: Greta Small

Cross-Country Skiing

Men's Team Sprint: Phillip Bellingham, Callum Watson

Women's Team Sprint: Barbara Jezersek, Aimee Watson, Casey Wright, Jessica Yeaton

Freestyle skiing

Men's Ski Cross: Anton Grimus

Thursday. February 22nd

Alpine skiing

Men's Slalom: Dominic Demschar, ​Harry Laidlaw

Short Track Speed Skating

Men's 500m: Andy Jung

Women's 1000m: Deanna Lockett

Friday. February 23rd

Alpine skiing

Women's Alpine Combined: Greta Small

Figure Skating

Women's Singles: Kailani Craine

​Freestyle skiing

Women's Ski Cross: Sami Kennedy-Sim

Speed Skating

Men's 1000m: Daniel Greig

Snowboarding

Women's Big Air: Tess Coady, Jessica Rich

Saturday. February 24th

Cross-Country Skiing

Men's 50km Mass Start: Phillip Bellingham, Callum Watson

Sunday, February 25th

Cross-Country Skiing

Women's 50km Mass Start: Barbara Jezersek, Aimee Watson, Casey Wright, Jessica Yeaton