ACT Architecture Award winners 2013
Advertisement

ACT Architecture Award winners 2013

42 Images

Winners and commendations from the ACT Architecture Awards 2013.

1/42

Canberra Medallion winner 2 and 4 National Circuit Precinct by Fender Katsalidis.Photo: John Gollings

2/42

Canberra Medallion winner - 2 & 4 National Circuit Precinct by Fender Katsalidis.Photo: John Gollings

3/42

Canberra Medallion winner - 2 & 4 National Circuit Precinct by Fender Katsalidis.Photo: John Gollings

4/42

Canberra Medallion winner - 2 & 4 National Circuit Precinct by Fender Katsalidis.Photo: John Gollings

Advertisement

5/42

Canberra Medallion winner - 2 & 4 National Circuit Precinct by Fender Katsalidis.Photo: John Gollings

6/42

Canberra Medallion winner - 2 & 4 National Circuit Precinct by Fender Katsalidis.Photo: John Gollings

7/42

COLORBOND Award for Steel Architecture winner - Canberra College Performing Arts Centre by BVN Donovan Hill.Photo: John Gollings

8/42

COLORBOND Award for Steel Architecture winner - Canberra College Performing Arts Centre by BVN Donovan Hill.Photo: John Gollings

9/42

COLORBOND Award for Steel Architecture winner - Canberra College Performing Arts Centre by BVN Donovan Hill.Photo: John Gollings

10/42

COLORBOND Award for Steel Architecture winner - Canberra College Performing Arts Centre by BVN Donovan Hill.Photo: John Gollings

11/42

COLORBOND Award for Steel Architecture winner - Canberra College Performing Arts Centre by BVN Donovan Hill.Photo: John Gollings

12/42

COLORBOND Award for Steel Architecture winner - Canberra College Performing Arts Centre by BVN Donovan Hill.Photo: John Gollings

13/42

COLORBOND Award for Steel Architecture winner - Canberra College Performing Arts Centre by BVN Donovan Hill.Photo: John Gollings

14/42

Commercial Architecture winner - EAST Hotel by Cox Architecture.Photo: Ben Wrigley

Advertisement

15/42

Commercial Architecture winner - Award – 4 National Circuit Precinct by Fender Katsalidis.Photo: John Gollings

16/42

Education Prize winner – St Joseph’s Early Childhood Learning Centre by Paul Barnett Design Group.Photo: Paul Huskinson

17/42

Education Prize winner – St Joseph’s Early Childhood Learning Centre by Paul Barnett Design Group.Photo: Paul Huskinson

18/42

Education Prize winner: St Joseph's Early Childhood Learning Centre by Paul Barnett Design Group.Photo: Paul Huskinson

19/42

Education Prize winner St Joseph's Early Childhood Learning Centre by Paul Barnett Design Group.Photo: Rita Wood

20/42

Enduring Architecture award – Parliament House by Mitchell Giurgola and Thorp 1988.Photo: Supplied

21/42

Enduring Architecture award – Parliament House by Mitchell Giurgola and Thorp 1988.Photo: John Gollings

22/42

Heritage Architecture award 2 National Circuit by Fender Katsalidis.Photo: John Gollings

23/42

InLite Light in Architecture Prize winner and W Hayward Morris Award for Interior Architecture - St Mary Mackillop College Chapel by Collins Caddaye Architects.Photo: Stefan Postles

24/42

Interior Architecture award 2 National Circuit by Fender Katsalidis.Photo: John Gollings

Advertisement

25/42

Interior Architecture award - EAST Hotel by Cox Architecture.Photo: Ben Wrigley

26/42

Public Architecture Award - Canberra College Performing Arts Centre by BVN Donovan Hill.Photo: John Gollings

27/42

Public Architecture Award - St Clare's College Trade Training Centre by Collins Caddaye Architects.Photo: Stefan Postles

28/42

Public Architecture Award – ANU "National Computational Infrastructure Facility" by METIER3 Pty Ltd.Photo: Aaron Pocock

29/42

Residential Architecture - Houses Award - Gallery House by Philip Leeson Architects.Photo: Ben Wrigley

30/42

Residential Architecture - Houses - Commendation - Rodway House by TT ArchitecturePhoto: Redzebra

31/42

Residential Architecture Multiple Housing - commendation - Bridge Point by Colin Stewart Architects.Photo: Stephan Postles

32/42

Small Project Architecture: Commendation Krawarree House by Strine Design.Photo: Cameron Wilson

33/42

Small Project Architecture - commendation - O'Connor Additions by Allan Spira ArchitectPhoto: Lisa McKelvie

34/42

Small Project Architecture: Named Award - Roberts House by Dennis Formiatti Architect.Photo: Ben Wrigley

35/42

Small Project Architecture: Named Award Roberts House by Dennis Formiatti Architect.Photo: Ben Wrigley

36/42

Small Project Architecture: Named Award – Roberts House by Dennis Formiatti Architect.Photo: Ben Wrigley

37/42

Malcolm Moir and Heather Sutherland Award for Residential Architecture - Houses and ACT Sustainability Award: Knobel House by Anthony Knobel Architect.Photo: Anthony Nobel

38/42

Malcolm Moir and Heather Sutherland Award for Residential Architecture - Houses and ACT Sustainability Award: Knobel House by Anthony Knobel ArchitectPhoto: Anthony Knobel

39/42

Malcolm Moir and Heather Sutherland Award for Residential Architecture - Houses and ACT Sustainability Award: Knobel House by Anthony Knobel ArchitectPhoto: Anthony Knobel

40/42

Sir John Overall Award for Urban Design - 2 & 4 National Circuit Precinct by Fender KatsalidisPhoto: John Gollings

41/42

Urban Design Award: Manuka Oval Sport Lighting by Cox Architecture.Photo: Ben Wrigley

42/42

Urban Design Award: The Realm Precinct by Colin Stewart Architects.Photo: Stefan Postles