You could be forgiven for thinking West Belconnen's Robert Roberts is a bench forward in the N 21 jumper, but in actual fact he is the 2016 Les McIntyre Medallist playing five-eighth.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Roberts will lead the Warriors into a sudden-death semi-final this weekend with the Canberra Raiders Cup's highest individual honour to his name after flying past the field on Wednesday night.
Roberts claimed 23 points to win the top gong, eight clear of Queanbeyan Kangaroos five-eighth Brent Crisp (15) with Goulburn's Ben Picker (13) rounding out the top three.
As for wearing the No. 21 jumper every week, West Belconnen coach Troy Thompson laughs that the No. 6 just doesn't fit him.
Coach of the Year went the way of Gungahlin pairing Lincoln Withers and David Howell after they guided the Bulls to the finals for the first time since 2010.
Houshyar Fallah was named the league's Outstanding Referee, while Brent Crisp (top pointscorer) and Tyler Stevens (top tryscorer) raked in the other first grade awards.
LES MCINTYRE MEDAL COUNT
23 votes: Robert Roberts (West Belconnen Warriors)
15 votes: Brent Crisp (Queanbeyan Kangaroos)
13 votes: Ben Picker (Goulburn Workers Bulldogs)
12 votes: Quinlyn Cannon (Tuggeranong Bushrangers), Eko Malu (Queabeyan Blues), Jake Scholes (Gungahlin Bulls), Tyler Stevens (Queanbeyan Blues)
OTHER MAJOR AWARDS
Coach of the Year: Lincoln Withers & David Howell (Gungahlin Bulls)
Outstanding Referee: Houshyar Fallah
BEST AND FAIREST WINNERS
Reserve Grade: Philip Stonham (Queanbeyan Blues)
Under 18s Division 1: Jack Heyman (Tuggeranong Bushrangers)
Youth League: Connor Massen (Tuggeranong Bushrangers)
Canberra Raiders Cup League Tag: Megan Clowry (Goulburn Workers Bulldogs)
George Tooke Shield: Jamie Boothman (Crookwell Green Devils)
George Tooke Shield League Tag: Kayla Gann (Crookwell Green Devils)
TOP POINTSCORERS
First Grade: Brent Crisp (Queanbeyan Kangaroos) 9 tries, 72 goals, 1 field goal, 181 pts
Reserve Grade: Daniel Reid (Queanbeyan Kangaroos) 10 tries, 41 goals, 122 pts
Under 18s Division 1: Daniel Desmet (Woden Valley Rams) 11 tries, 42 goals, 128 pts
Youth League: Connor Massen (Tuggeranong Bushrangers) 23 tries, 92 pts
Canberra Raiders Cup League Tag: Madelaine Shevlin (Belconnen United Sharks) 9 tries, 17 goals, 70 pts
George Tooke Shield: Chris Thorley (North Canberra Bears) 19 tries, 34 goals, 144 pts
George Tooke Shield League Tag: Tatum Lenane (Crookwell Green Devils) 2 tries, 46 goals, 100 pts
TOP TRYSCORERS
First Grade: Tyler Stevens (Queanbeyan Blues) 16 tries
Reserve Grade: Philip Stonham (Queanbeyan Blues) 15 tries
Under 18s Division 1: Jonathan Fangaiuiha (West Belconnen Warriors) 15 tries
Youth League: Connor Massen (Tuggeranong Bushrangers) 23 tries
Canberra Raiders Cup League Tag: Stephanie Wegner (Goulburn Workers Bulldogs) 15 tries
George Tooke Shield: Luke Brown (Harden Hawks) 22 tries
George Tooke Shield League Tag: Heidi Chudleigh (Crookwell), Teagan Pateman (Bungendore),
Georgia Doble (Boomanulla Raiders), Rachel Grocott (Bungendore) 13 tries